-8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ НИШТО ВО ЖИВОТОТ

Денеска е Св. Климент Охридски-Чудотворец

Свети Климент се роди во Рим, а потекнуваше од царски род. Во младоста отпатува на Исток, каде што се запозна со верата во Христос....

СЕМЕЈСТВО И ЗДРАВЈЕ

Осум правила за уживање во кафето

Уживателите на кафето секојдневно се соочувуаат совети и мудрувања околу тоа - дали кофеинот е штетен или полезен. Експерти по тоа прашање, лекари и диетолози,...

Потешко е да се лекуваат мажите отколку жените | За мажите,...

Лекарите при советувањето на своите пациенти и за време на разговорот со нив, би требало повеќе сметка да поведат околу нивниот пол, особено кога...

РЕЦЕПТИ И ЗДРАВА ИСХРАНА

СЕ ЗА ВАШИТЕ МИЛЕНИЦИ

Херој на денот | Пожарникарот Елвис од Скопје

Огромна благодарност до Пожарна Скопје, која излезе на мојот повик, кога моето маче се искачи на покривот од зградата, а потоа се симна на кровот...
pakomak-300x2501
aleksandrija_banner_270-250
telexfm

МОДА И ПАТУВАЊА

До Ангкор Ват ќе може да се стигне само пешки или со велосипед |...

Властите во Камбоџа најавија забрана за патен сообраќај до и околу Ангкор Ват, за  овој со векови стар храм да се сочува од натамошно загадување. Една...

Седум најстудени места за живот

Доколку се уште не сте се навикнале на студеното време може да ви помогне листата со места во светот, кои се многу постудено од...

Нов суперсоничен авион | Од Лондон до Њујорк за три часа | Видео

Ричард Бренсон, основач и директор на компанијата „Вирџин“, претстави прототип на новото суперсонично летало, со кое патниците би можеле од Лондон до Њујорк да...

Beppu – Град кој живее во постојана пареа | Фото/Видео

Добродојдовте во Beppu, јапонски град кој благодарение на трите илјади вулкански гејзери, константно е обвиткан во пареа. За неговата геотермална атрактивност Beppu може да му заблагодари...

Предупредување до туристите | Вулканот „Мордор“ на Нов Зеланд може да еруптира во секој...

Вулканот Руапеху, што послужи како модел за Проколнатата планина или „Мордор“ во филмот „Господар на прстените“, наскоро може да еруптира, предупредуваат стучњаците. Службата за надгледување...
telegrammk

ОМИЛЕНИ РЕЦЕПТИ

Полжавчиња од тесто со шунка и кашкавал

Меки и вкусни залачиња од тесто ... Потребно за тестото 475 гр бело пченично брашно 50 гр пченкарно брашно 1 лажица шеќер 1 лажиче сол ...
pixar

ЗАНИМЛИВОСТИ

ИНТЕРВЈУ

ХОРОСКОП