Анален, орален секс … Цените на услугите за улога во филм

3327
Booking.com INT

Случајот на Harwey Weinstein фрли црна точка на Холивуд, но секс скандалите во филмскиот бизнис се далеку од нешто ново.

Bitcoin Exchange CEX.IO

“Му реков да запре и се обидов да го турнам. Бев преплашена, а тој беше огромен. Беше тоа ноќен кошмар. Не се согласив на тоа. Почнав да глумам дека уживам колку да сврши што поскоро. Денеска се чувствувам виновно затоа што не се обидов со сета своја сила да го тргнам од себе”, изјави италијанската актерка и режисер Asia Argentno, еден од сведоците вклучени во неодамнешниот скандал кој ја тресе американската забавна индустрија.

Asia Argentno

Против познатиот продуцент и извршен директор на компанијата The Weinstein Company, Harvey Weinstein, станале голем број актерки, отворено признавајќи дека тој сексуално ги злоставувал, но и уценувал за улога.

– Ме турна и ми рече да молчам. Ги соблече панталоните и гаќите, и почна да мастурбира. Брзо ја заврши работата, а сврши во саксија со цвеќе – призна новинарка на локалната њујоршка телевизија, Lauren Sivan.

Lauren Sivan & Harvey Weinstein

Во исто време, актерка Ashley Judd откри како неговото однесување е отворена тајна во Hollywood за кое жените со години раскажуваат. Но, ова со сигурно не е прв, а тешко и дека ќе биде последен случај на сексуална изнуда и уцена во шоу бизнисот.

Ashley Judd

Поради повреда од силување починала

Во првиот познат случај, комичарот Roscoe “Fatty” Arbuckle бил на див party кој завршил со смрт на актерката Virginie Rappe 1921. Плачејќи во болка од рутираниот мочен меур, таа пред гостите го обвини за силување. Кога неколку дена по инцидентот починала, Fatty беше обвинет за убиство. Но, по три судења и последователни жалби – беше ослободен.

Експертите тврдат дека самиот сексуален чин кој завршил со такви рани и смрт е резултат на силување, но се извлекол – пред се благодарение на неговите врски и углед.

Virginie Rappe & Roscoe “Fatty” Arbuckle

Искинат фустан

Актерот Errol Flynn две години бил во врска со Beverley Aadland, кога имала само 15 години. Во времето на аферата Flynn веќе бил обвинет, но не и осуден, за две силувања на малолетни лица во 1942 година.

– Тој беше просто премногу силен за мене. Плачев. Во еден момент ми ја искина облеката. Потоа ме однесе во друга соба, а јас уште плачев. Низ глава постојано ми поминуваше “што ќе каже мајка ми” – рече Aadland за почетокот на нивното познанство, признавајќи дека со него во врска завршила од страв.

Beverley Aadland & Errol Flynn

Joan Collins за одбивање секс не ја доби улога во Клеопатра

– Бев на аудиција за Клеопатра на два пати, и беше веројатно дека ќе ја добијам. Шефот на студиото ме одведе во канцеларија и ми рече: “Дали навистина ја сакаш таа улога?”. Му реков дека ја сакам со целото мое срце, а тој ми нагласи дека се што треба да направам е да “бидам добра кон него.” Во текот на 60-тите тоа беше стандарден еуфемизам за секс, но јас едноставно не можамтоа да го направам. Истрчав надвор од канцеларијата со солзи во очите, а улогата ѝ отиде на Elizabeth Taylor – изјави Joan Collins.

Joan Collins

Ниту педофилијата не е ништо ново во шоу-бизнисот

Во своите мемоари, Child Star, познатата актерка Shirley Temple открива дека пред неа, познатиот МГМ проуцент познат по “авантуристичкиот кауч за кастинг” на кој тој ги делел улогите врз основа на тоа дали се за орален, анален или класичен секс, ги раскопчал панталоните. Тој мавтал пред неа со својот пенис, а мала глумица незапознаена со машката анатомија, реагирала со нервозно смеење, и тој ја исфрлил надвор од својата канцеларија незадоволен од реакцијата.

За нејзина среќа, таа веќе го потпишала договорот со МГМ. Ова се случило 1940 година, кога Shirley имала само 12 години

Shirley Temple

“Преполнетиот бордел”

Marilyn Monro била добро запознаена со перверзните и изнудувачите во филмската индустрија.

Во своите мемоари, “My Story”, напишала, “Јас сите ги запознав. Сите биле сами лажни и безвредни соработници. Некои од нив биле лоши и зли, но тие биле најблиску до филмот до кои можевте да се доближите. Затоа седев со нив, слушајќи ги нивните лаги и неморални понуди. Во нивните очи можевте да го видите Hollywood – преполн бордел, весело друштво и паѓање во сечиј кревет.”

Marilyn Monro

Допирана со години

Judy Garland во кревет сакале да ја одвлечат бројни студиски глаучи од тогашниот најсилен МГМ кога таа имала од 16 до 20 години.

Тоа, во својата книга “Get Happy: The Life of Judy Garland” го опишала најлошиот од сите – Louis B. Mayer, по тоа што се покажувал како мил и поразличен од обичните перверзници.

– Mayer ќе ви кажал колку прекрасно пеете, би кажал дека пеете од срце, а потоа би ви ја ставил левата рака на градите, и добро би ги испипкал. Тој имаше 50, а јас 16 години – напишала таа.

Judy Garland

Силувач

Режисерот Roman Polanski се изјаснил за виновен за сексуален напад и принуден сексуален однос со Samantha Geimer, тогаш 13-годишната актерка во подем.

Целата работа се случувала за време на фотосесијата во Лос Анџелес, во обид да ја опие со шампањ.

“Не сакав да имам секс со него, но очигледно е тоа што тој одредил дека тоа мора да се случи”, напишала таа во нејзините мемоари, “The Girl”.

Samantha Geimer & Roman Polanski

Polanski побегнал од САД пред да биде изречена пресудата и уште ја чека затворската казна, а оттогаш се соочил со дополнителни обвиненија за силување.

Таткото на Америка – далеку од невиност

Познатиот американски комичар Bill Cosby во своето сведоштво од 2005 година признал дека секој ден носел девојки во неговото студио за да ги наведува на секс.

Комичарот објаснил дека имал агенција која шест пати неделно му носела девојки во телевизиското студио, од кои најмалку една имала 17 години. Новинската агенција АП, исто така, открила дека Cosby изјавил дека би ги “почестил со добар оброк”, откако ќе ги надрогирал и ги терал на сексуални услуги. Cosby, исто така, признал дека девојките ги потплатувал преку своите агенти, за да сопругата не открие дека ја мамел. На комичарот повеќе од 60 жени му поднеле тужба за сексуално злоставување.

Bill Cosby

Си се намерачил на погрешна девојка

Charlize Theron била нова во Hollywood, но знаела на што треба да се обрне внимание кога оди на аудиција.

– Ми беше необично кога ме повикаа на аудиција во сабота навечер во една куќа во Лос Анџелес, но си помислив дека тоа е можеби и нормално за Америка – изјавила за списанието Marie Claire.

Кога ѝ понудиле пијалак, таа заклучила дека актерската работа тука е сосема опуштена, но наскоро сфатила каде сето тоа води.

Charlize Theron

– Станав и бев многу решителна. Му реков “нема шанси, тоа нема да се случи. Си се намерачил на погрешна девојка”, но таа не откри за кој се работи.

Оскаровец

Две жени кои работеле на филмот на Casey Affleck “I’m still here” покренале обвинение за сексуална злоупотреба од негова страна, во 2010 година.

Една од нив го обвинила дека ѝ се вовлекол во кревет без нејзина согласност и тоа додека таа спиела, додека другата открила дека ја принудувал да остане со него во хотелска соба и грубо ја набивал додека одбивала. И двете направиле нагодба, а тој го освои Оскар за главната улога во Manchester by the sea.

Casey Affleck

Ова се само некои од познатите приказни од Hollywood, но прашање е колку многу повеќе од ова се случувало, колку секс е изнудено, а злоставувањата премолчувани од навидум блескавиот и идиличниот свет на филмот.

Hollywood
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...