Ароматичен лосос со ѓумбир, портокал и лимон

1072
Booking.com INT

Спој на ефектен изглед и неверојатен вкус …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно 

 • 1 портокал
 • 1 лажица сецкан ѓумбир
 • 2 лимони
 • 1 поголемо парче филе од лосос или 2 помали
 • 4 чешниња лук
 • 2 ѕвездички анис
 • 2 лажици копар
 • 1 лажица магдонос
 • 100 мл бело вино
 • маслиново масло
 • сол, бибер
Ароматичен лосос со ѓумбир, портокал и лимон

Подготовка

 • Портокалот и лимоните убаво измијте ги и исечете ги на полукругови. Ѓумбирот излупете го и ситно исецкајте го.
 • На дното на тавата која сте ја обложиле со алуминиумска фолија наредете ги парчињата лимон.
 • Одозгора ставете го лососот.
 • Над лососот распоредете го остатокот од лимунот и сецканиот портокал, изгмечениот лук, сецканиот ѓумбир и анисот.
 • Додадете и копар и полијте со бело вино и маслиново масло.
 • На крај зачинете со сол и бибер.
 • Тавата покријте ја со алуминиумска фолија и ставете ја во загреана рерна на 200 степени целзиусови околу 20 минути.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...