Ароматично црвено вино

891
Booking.com INT

Фино слатко уживање …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно

 • 60 листови од цреша
 • 1 л некое слатко црвено вино
 • 125 мл вотка
 • 150-200 гр шеќер
 • 12 зрна црн бибер
 • кора од лимон
 • 1 ѕвезда анис
 • неколку искршени семки од цреша или кајсија
 • 1 стапче цимет

Подготовка

 • Листовите од цреша измијте ги и исушете ги.
 • Во поголема стаклена тегла ставете ги листовите од цреша и сипете ги виното и вотката, додадете шеќер, искршените семки од цреша или кајсија, лимуновата кора, ѕвездата анис, зрната бибер и стапчето цимет. Убаво измешајте додека да се растопи шеќерот.
 • Теглата ставете ја на темно и суво место и секој ден протресувајте ја за да се растопи шеќерот.
 • После 6-7 дена отворете ја теглата и за тие кои не го сакат силниот вкус на зачините може да го процедат виното од зачините. Ако не ви смета оставете ги зачините во виното.
 • Вака подготвеното вино може да стои дури една година ако го чувате во фрижидер.
 • Послужете го со неколку коцки мраз, затоа што вака подготвеното вино има многу силна арома и вкус.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...