Вардар се стреми кон првиот трофеј | Видео

1100
Booking.com INT

По доминантните изведби во нивните полуфинални натпревари, Györi Audi ETO KC и HC Vardar повторно се во битката за трофејот во Лигата на шампионите на ЕХФ.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Ѓер го освои трофејот во 2017 година со еден гол разлика во дополнителното време, па Вардар се надева на поинаков резултат во Papp Laszlo Budapest Sportarena денеска.

ФИНАЛЕ
Györi Audi ETO KC (HUN) vs HC Vardar (MKD)
Недела 13 Мај, 18:00 по локално време

И Ѓер и Вардар ја потврдија својата сила со постигнување импресивни победи во полуфиналето, во изедначена игра Ѓер го надминаа силниот состав на CSM Bucuresti со 26:20, а Вардар Rostov-Don со 25:19.

Финалето ќе биде вистински судир на титаните – и двете страни имаат за цел тоа да го докажат, бидејќи Вардар сака да ги надокнади четирите години на разочарување, додека Ѓер сака да го задржи трофејот во Унгарија.

Двата тима беа импресивни на различни начини во полуфиналните мечеви. Ѓер покажа дека не е случајно што имаат два играча во All-star тимот за сезоната 2017/18 и тоа – голманот Kari Aalvik Grimsbø и најдобриот дефанзивец Zsuzsanna Tomori (моментално повредена) – и на крај крајот, со исклучителен одбранбен перформанс ги оставија фрустрирани ракометарките од светска класа на CSM Bucuresti.

Со таква одбрана, Ѓер беше сигурен во нападот и ја доби романската екипа.

“Повторно покажавме дека иако имавме предизвици во текот на сезоната, ние сме силни како тим и остануваме заедно”, рече Grimsbø по полуфиналето. “Мислам дека треба да го сториме истото и денеска. Ќе се бориме до крајот”.

По резултатот од 2: 4, извонредните одбрани на двата голмани резултираше со цели седум минути пост. Тренерот на Ростов, Frederic Bougeant, се обиде да ја смени својата одбрана во формација 5-1, што резултираше со некои промени во неговиот тим, но Лекиќ ја прекина сушата со гол во 17-та.

Со свирчето за крај на првото полувреме, Вардар имаше водство еднакво на најнискиот резултат во историјата на FINAL4 – Вардар против Будуќност, 6:11 од натпреварите за куп на шампионики 2014 година. Исто како што Ѓер направи во натпреварот пред нив, Вардар требаше само да ја задржи предноста до влез во своето второ финале.

И покрај некои убави голови на нивниот најдобар стрелец на натпреварот Ekaterina Ilina (пет гола), Ростов заостануваше 16:20 со почетокот на последните пет минути. Со резултатот 18:22 и преостанатите нешто повеќе од три минути, одбраната на пеналот од Inna Suslina го реши натпреварот во корист на Вардар. Suslina додаде уште една одбрана по истекот на времето, завршувајќи го натпреварот со висока разлика за својата екипа.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...