Викендов топлотен бран од жолта фаза

468
Booking.com INT

Македонија денеска aи утре ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Температурата денеска ќе достигне до 36 степени, а утре до 37 степени.

Bitcoin Exchange CEX.IO

За таа цел, Министерството за здравство апелира до граѓаните за посебно внимавање за своето здравје, особено поради температурните осцилации во изминатиот период.

Од Министерството за здравство особено порачуваат дека е потребно да се избегнува директна сончева изложеност, како и почитување на општите мерки за заштита на здравјето.

Топло време ќе се задржи и во понеделник и вторник, кога температурата ќе се движи до 36, односно до 34 степени. Од среда ќе има пад на темпратурата и максиматалната ќе достигне до 29, а во четврток до 25 степени.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...