Витаминска салата со моркови (посно)

812

Потребно
1 кг млади моркови
1 главица црвен кромид
1 корен од ѓумбир
3 чешниња лук
2 лажици сецкани листови босилек
1 лажица масло од сусам или сончоглед
1 лажица соја сос
сок од 1/2 лимон
1 лажиче коријандер

Подготовка
– Морковите излупете ги и изрендајте ги.

– Исто изрендајте ги ѓумбирот, кромидот и лукот.

– Сите состојки ставете ги во чинија за салата и зачинете со масло, ситно сецкан босилек, сок од лимон, соја сос и коријандер.

– Пред да ја посужите изладете ја салатата во фрижидер.

loading...