Вкусно вариво со суво месо, зеленчук и печурки

1204
Booking.com INT

Идеално јадење за овие зимски денови …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно 

 • 400 гр сварена свинска коленица
 • 400 гр сварена сушено мисиркино месо
 • 50 гр масло
 • 200 гр кромид
 • 40 гр суви печурки вргањ
 • 100 гр суви сливи
 • 300 гр хељда, која неколку часа ќе ја потопите во вода
 • 1 лажица пире од домати
 • 1 лажиче мелена црвена пиперка
 • 2-3 чешниња лук
 • 300 гр сварени компири, исецкан на коцки
 • 1 л крем супа од печурки
 • 200 мл кисела павлака
 • 1 лажица мелен сув зачин
 • бибер

За украсување

 • свежа или кисела пиперка
 • феферонка
 • магдонос

Подготовка

 • Печурките потопете ги во вода. На масло пропржете го исецканиот кромид. Додадете ги исцедените печурки, сипете малку од течноста во која ја варевте коленицата и динстајте со повремено мешање.
 • Додадете ги сувите сливи, убаво измиената и потопена во вода хељда, пирето од домати, мелената црвена пиперка, изгмечениот лук, свареното и на коцки исецкано месо од свинска коленица, сецканато мисиркино месо и сецканиот компир.
 • На крај додадете ја сварената крем супа од печурки, малку сецкани феферонче, бибер и мелен сув зачин и уште кратко варете.
 • Јадењето ставете го во огноотпорен сад и прелијте го со изматена кисела павлака. Украсете го со исечена пиперка, магдонос и црвена пиперка и ставете го во загреана рерна на 200 целзиусови степени кратко да се запече.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...