Во Нов Зеланд забележан најголемиот бран во јужната хемисфера | Видео

756
Booking.com INT

Научници од Нов Зеланд забележаа бран од 23,8 метри, за кој се верува дека е најголемиот бран регистриран на јужната хемисфера.

Bitcoin Exchange CEX.IO

– Ова е навистина возбудлив настан и според нашите сознанија ова е најголемиот бран воопшто забележан во јужната хемисфера, истакна Том Дурант, океанограф од метеролошката служба на Нов Зеланд.

Метеролошката служба соопшти дека бранот со височина на осумкатна зграда бил измерен во близина на островот Кемпбел во јужниот Пацифик.

Со оваа височина тој го надминува бранот од 22,03 метри измерен во 2012 година јужно од австралиската држава Тасманија.

Дурант наведе дека бранот е предизвикан од нискиот притисок и ветровите со брзина од 120,38 километри на час.

Велингтон, 12 мај 2018 (МИА)

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...