Еве како да направите сами шампон од сода бикарбона и да имате здрава , густа и сјајна коса !

1175

Широкиот спектар на примена содата ја прави се попопуларна. Се докажала како најефикасно средство за природно миење на коса без хемикалии. Во прилог ви даваме рецепт како да направите сами..

¼ сода бикарбона со ¾ вода , се меша убаво и се нанесува на косата. За долга коса пример треба 3 лажици сода со 9 лажици вода. Се остава да делува 2-3 минути и се плакне. За убсв сјај на крај се прелива со мешавина од оцет и вода. 1 дел оцет со 5 дела вода. Може да се додаде и капка есенцијално масло. Се масира добро во косата и по неколку секунди се плакне со поладна вода за да не дехидрира косата.

Вреди да се проба!

loading...