Енергетска салата (посно)

1409
Booking.com INT

Енергетска салата (посно)

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно

 • 500 гр млад спанаќ
 • 2 калинки
 • 200 гр црвена леќа
 • 150 гр лебни трошки
 • 2 главици црвен кромид
 • сол, по вкус
 • маслиново масло
 • балсамиран оцет

Подготовка

 • Сварете ја леќата. За тоа време измијте го и исецкајте го тенко спанаќот.
 • Исчистете ги калинките и измешајте ги со спанаќот.
 • И кромидот исецкајте го на коцки и додадете го во салатата.
 • Исцедете ја леќата, оставете да се излади, измешајте ја со лебните трошки и додадете ја кај останатите состојки.
 • Посолете по вкус и додадете маслиново масло и балсамиран оцет.
 • Измешајте и послужете.

Совет: Наместо леќа може да користите сварена киноа. Ако ставите киноа тогаш лебните трошки нема да ви се потребни.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...