Енергетска салата

2248
Booking.com INT

Потребно е

– 500 гр млад спанаќ 

Bitcoin Exchange CEX.IO

– 2 калинки

– 200 гр црвена леќа

– 150 гр лебни трошки

– 2 главици црвен кромид

– сол, по вкус

– маслиново масло

– балсамиран оцет

Подготовка

– Сварете ја леќата. За тоа време измијте го и исецкајте го тенко спанаќот.

– Исчистете ги калинките и измешајте ги со спанаќот.

– И кромидот исецкајте го на коцки и додадете го во салатата.

– Исцедете ја леќата, оставете да се излади, измешајте ја со лебните трошки и додадете ја кај останатите состојки.

– Посолете по вкус и додадете маслиново масло и балсамиран оцет.

– Измешајте и послужете.

Совет: Наместо леќа може да користите сварена киноа. Ако ставите киноа тогаш лебните трошки нема да ви се потребни.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...