Жената редовно си го бричела лицето осум години | Нема да верувате во она што се случило! Видео

21975

Жените исто така имаат влакна на лицето, но нивните се многу послаби и посветли од влакната на посилниот пол. Кај некои жени влакната се поизразени, додека кај други, сепак, не претставуваат естетски проблем.

Една од најлголемите дилеми на многу дами е баш тоа како најсоодветно да се решат од влакната на лицето – и дали е озлогласено и донекаде мачоизираното бричење препорачливо или не?

46-годишниот адвокат Ангела Garvin од Есекс (Велика Британија) со години речиси секое утро.

Нејзиниот ден започнува во 6:30 наутро, а првото нешто што го направи по будењето е одење до бањата, миење, чистење на лицето и нанесување пена и бричење 3 пати неделно, пренесува Daily Mail.

Ангела користи машки еднократен жилет, внимателно ги отстранува влакната од нејзиното лице и се мие со топла вода. Целиот процес завршува со нанаесување на дневнс кремс за лице.

Меѓутоа, ако се знае дека како бричењето нозе го забрзува растот на влакната, а во исто време ги прави посилни и потемни, се поставува прашање колку е препорачливо да се бричи лицето?

Од свое лично искуство, оваа 46-годишна адвокатка укажува дека за осум години, колку што се избричи, и три пати неделно, не дека имала негативни последици, туку е воодушевена!

“Ми одзема само неколку секунди и не ја иритира кожата, спротивно на ласерот или восокот. И не е точно дека со бричење влакната стануваат потемни и појаки. Мислам дека ова е најдоброто нешто што сум почнала да практикувам”, објаснува Ангела за Daily Mail, додавајќи:

“Сем тоа, шминката полесно ја нанесувам и поубаво лепи на лицето. Мојата кожа сега е помека и помазна отколку што беше години назад.”

Професијата тврди дека бричење на женско лице е пожелно!?

Докторот на Мајкл Прагер од Лондон вели дека бричењето стимулира производството на колаген и ги намалува брчките.

“Тоа е како блага форма на микродермоабразија, така што го стимулира производството на колаген и го забавува создавањето брчки. Секогаш кога кожата е под стрес, колагенот е таму за да помогне во регенерирање на клетките”.

Лекарот додава дека бричењето во никој случај не го поттикнува растот на нови, секако, не посилни влакна.

“Понекогаш може да изгледа дека влакната се погусти, но тие всушност растат под друг агол”, објасни тој.

Покрај тоа, дерматолог Нил Shulz тврди дека бричењето го забавува стареењето на кожата, па токму во тоа се крие причината зошто мажите подобро ги носат годините, и изгледаат помлади од жените на нивна возраст.

“Повеќето мажи редовно си го бричат лицето и на тој начин вршат пилинг – отстранување на мртвите клетки од кожата. Тоа е причината зошто нивната кожа во триесеттите и четириесеттите години изгледа многу подобро отколку кожата на своите врснички”, објаснува Шулц.

Диви, Јапонија и бричење

Да се потсетиме на некои од познатите дами, како Елизабет Тејлор, Мерилин Монро и Клеопатра кои исто така го користеле овој вид на убавина. Потврдено е дека бричењето на лицето било еден од нивните секојдневни ритуали за нега!

Жените во Јапонија, исто така, често ги бричат нивните лица како дел од традицијата (и изгледа многу младешки!).

YouTube е преполн со видео совети на жените кои со полна уста го фалат редовното бричење на лицето, како нешто најдобро за супер младешки изглед на лицето.

Што мислите за ова? Дали би се осмелиле?

loading...