Земјотрес со големи 7,3 степени во Перу предизвика стравови од цунами | Видео

982
Booking.com INT

Земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди брегот на Перу во регионот на Ring of Fire, предизвикувајќи стравови од цунами.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Земјотресот е со епицентар 31 км југоисточно од Акари, според US Geological Survey (USGS).

Центарот за предупредување од цунами во Пацификот објави дека брановите на цунами се можни 300 км од епицентарот долж брегот на Перу.

Официјалните претставници на Националната метеоролошка служба, исто така, тврдат дека постои ризик од цунами, околу 186 милји од епицентарот.

Ring of Fire се наоѓа во Перу, област во Тихиот Океан склона кон земјотреси и вулкански ерупции.

Озлогласената област се состои од вулкани, океански ровови, планински ровови и хидротермални отвори. Позната е како кошница за вулкански ерупции.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...