Чоколадото е најдобро да се јаде за појадок

780
Booking.com INT

Според истражување на Унивезитетот на Сиракуза, црното чоколадо ги подобрува умствените функции, меморијата, расудувањето и концентрацијата.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Со оглед на тоа дека на сите ни е важно нашиот мозок да работи со полн капацитет преку целиот ден, научниците препорачуваат – црното чоколадо е најдобриот појадок.

Научниците препорачуваат и дека тоа треба да се јаде пред испит, но и пред спиење. А, и кога сте на диета, оти помага при намалување на килограмите, бидејќи го забрзува метаболизмот. Секако, чоколадото треба да продолжиме да го консумираме и кога сме тажни – го поттикнува лачењето ендорфин, хормонот на среќата.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...