Италијански колач со јаболки

1003
Booking.com INT

Колачот е едноставен за подготовка и многу вкусен …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно

 • 180 гр брашно
 • 4-5 јаболки
 • 130 гр шеќер
 • 50 гр путер
 • 1/2 кесичка прашок за пециво
 • 2 жолчки
 • 130 мл млеко
 • прстофат сол

Подготовка

 • Жолчките изматете ги со шеќерот додека да се растопи шеќерот.
 • Растопете го путерот и оставете да се излади. Половина додадете го во претходно изматената смеса. Додадете го и млекото и измешајте.
 • Додадете прстофат сол, брашно и прашок за пециво. Убаво измешајте.
 • Калапот во кој ќе го печете колачот прекријте го со хартија за печење и сипете ја смесата.
 • Излупете ги јаболките и исецкајте ги на кришки. Наредете ги вертикално на тестото. Што повеќе јаболки ставите, тоа колачот ќе биде повкусен.
 • Одозгора полијте со преостанатиот путер и посипете со 3 лажици шеќер.
 • Ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени околу 30-35 минути или додека не порумени.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...