КАКО ДА ОДБЕРЕТЕ И ЗГОТВИТЕ БАТАТ – СЛАДОК КОМПИР

1317
Booking.com INT

Како да се избере најдобриот?

Bitcoin Exchange CEX.IO

За наша среќа, во текот на целата година можеме да пронајдеме сладок компир во трговските центри и на пазарите – претежно од домашни производители. Бататот мора да биде тврд на допир и без знаци на трулење. За готвење, изберете со иста форма.

Каде да се чува батат?

Избегнувајте чување во фрижидер затоа што одвнатре ќе се стврдне и ќе добие непријатен вкус. Најдобро е да се чува на температура од 12 до 18 степени на суво и добро проветрено место во кошница или во отворена кутија каде што таков може да стои со месеци.

Како да го сечете?

Поголемите батати можно е тешко да се сечат и затоа треба да се користи поголем нож. За да се избегне црнилото по лупењето, исплакнете го со ладна вода.

Како да се готви?

Слаткиот компир е многу вкусен кога целиот се готви излупен. При печењето во рерната е највкусен под кора. Постојат безброј начини да се подготви овој егзотичен зеленчук.

ПЕЧЕН СЛАДОК КОМПИР – БАТАТ

  • Варете нелупен сладок компир и издупчете му ја кората со вилушка, а потоа ставете го во рерна на 30 до 50 минути на 200 степени.
  • Излупете го бататот, потоа исечете го на коцки, ставете го во вода и варете го неколку минути за да не биде премногу мек, процедете и ставете го во тава со масло на 10 минути, по желба зачинете го.
  • Гответе го на пареа додека не омекне.
  • Во микробрановата печка е готов за 5 до 8 минути пресечен на половина.
  • Комбинација микробранова и печка – прво во микробранова печка целите батати ги печеме 4 минути, а потоа ги ставаме во рерна на 220 степени 5 – 10 мин.
  • На скара – пресечете го бататот на дебели парчиња (2-3cm) по должината на коренот. Печете 20-25 мин.
  • Сиров батат – нарибајте го како морков на ренеде и користете го за салата.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...