Капиа кебап (традиционално турско јадење)

1719
Booking.com INT

Ова традиционално јадење повторно ќе сакате да го подготвите …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно 

 • 500 гр мелено месо (јагнешко, јунешко или пилешко)
 • 4 чешниња лук
 • 1 голема или две помали црвени пиперки
 • 1 лажица ајвар
 • сол, бибер
 • прстофат мелена лута црвена пиперка
 • прстофат цимет
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 лажица сецкан свеж магдонос
 • 1 жолта пиперка
 • 1 домат
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 помали тиквички
 • сол, бибер
 • неколку листови босилек или нане

Подготовка

 • Во еден сад ставете го меленото месо и додадете ги ситно сецканата пиперка, магдоносот, ситно сецканото лукче, сол, бибер, ајвар, лута мелена пиперка, маслиново масло и цимет и убаво измешајте за да се спојат сите состојки.
 • Тиквичките исечете ги на тркалца и посипете ги со сол и бибер.
 • Намастете ја земјаната тава во која ќе печете. На дното ставете ги тиквичките. Над тиквичките ставете ја смесата со мелено месо и израмнете ја. Потоа ставете го сецканиот домат и пиперката (види ја сликата).
 • Ставете да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени околу 20 минути.
 • Послужете го со пита леб и кисело млеко или таратор.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...