Кога ќе наполните четириесет години, вака треба да се храните: Болестите и наслагите од стомакот исчезнуваат!

3194
Booking.com INT

Со текот на годините, сè потешко се ослободуваме од наталожените наслаги околу стомакот, а се зголемува и ризикот од срцеви заболувања и остеопороза. Добрата вест е дека можеме да ја подобриме ситуацијата со менување на исхраната.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Се доближувате или сте зачекориле во четириесеттите години и забележавте дека имате сè помалку енергија? Во тој животен период, луѓето обично добиваат повеќе масти во подрачјето на стомакот, дури и ако не ги менуваат прехрамбените навики. Не се изненадување овие промени, особено кај жените, бидејќи метаболизмот се забавува, како и нивото на естрогенот во организмот. Во исто време, слабее еластичноста на крвните садови.

Сето ова прави потешко да се ослободите од акумулираните наслаги околу стомакот, а се зголемува и ризикот од срцеви заболувања и остеопороза. Добрата вест е дека можеме да ја подобриме ситуацијата со менување на исхраната. И тоа вака …

Зголемете го внесот на калциум

Жените постари од 50 години треба да внесат околу 1.200 mg калциум на ден за да го спречат појавувањето и развојот на остеопорозата. За жените во четириесеттите, таа количина е 1.000 мг.

Задолжителни медицински прегледи за жени на возраст од 30 до 60 години: Можат да ви го спасат животот!

Намирници кои содржат калциум

Јадете повеќе протеини

Секој оброк треба да содржи протеини, најмалку 30 грама по оброк. Како што старееме, така и мускулите ослабнуваат, така што им е потребен внес на протеини за да се опоравуваат побрзо и да останат цврсти.

Намалете го внесот на сол

Надуеноста е чест проблем за време на менопаузата, а исхраната со многу сол може да ја влоши состојбата или дури и да ја предизвика. Солта е “скриена” во многу прехранбени производи за кои дури и не би помислиле, како деликатеси, па затоа не се потпирајте на вкусот на солта, туку на количеството на сол која некоја намирница ја содржи. Прочитајте ги декларациите на производите.

Јадете риба двапати неделно

Хормоналните промени за време на менопаузата можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања, а омега-3 масните киселини го намалуваат тој ризик. Затоа, важно е да имате риба богата со омега-3 масни киселини како лосос или сардини во вашето мени, најмалку двапати неделно.

Quinoa

Јадете квиноја

Во овој животен период, од суштинско значење е да ја збогатите вашата исхрана со цели зрна, особено ако претходно не сте ги консумирале доволно. Квиноја е многу здрава намирница која содржи и протеини и влакна.

Повеќе лиснат зелен зеленчук

Истражувањата покажале дека потрошувачката на овој вид зеленчук ги спречува когнитивните проблеми, па јадете го колку што е можно почесто, особено свежо во салати со маслиново масло, како што е спанаќот.

Спанаќ

Јадете порано

Не се откажувајте од оброк, така нема да ги изгубите наслагите на стомакот. Имајте на ум дека треба да се јадат пет оброци дневно, но не ги оставајте за подоцнежните делови на денот. Ќе имате повеќе енергија, ќе го одржувате нивото на холестерол на здраво ниво, ќе го намалите ризикот од дијабетес и срцеви заболувања.

Јадете јаткасти плодови

Овие намирници се вистинско богатство на природата кое ќе го зачува вашето здравје. Секојдневно јадете грст јаткасти плодови, тие се одлична замена за оброк од нога кога ќе бидете гладни.

Јаткасти плодови
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...