Колач од белки

966
Booking.com INT

Многу мек и вкусен колач …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно

 • 6 белки
 • 200 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 130 гр брашно
 • 100 мл масло
 • 40 гр кандирани брусници
 • малку рум
 • 40 гр суви кајсии
 • 40 гр црно чоколадо
 • 30 гр ореви
 • 10-15 гр путер, за подмачкување

  шеќер во прав, за посипување

Подготовка

 • Брусниците потопете ги во малку вино. Сувите кајсии исецкајте на коцкички и потопете ги во малку вода. Чоколадото исецкајте го на парчиња. Оревите исецкајте ги на покрупни парчиња.
 • Во подлабок сад ставете ги белките и изматете ги со миксер. Со постојано матење додадете ги шеќерот и ванилиниот шеќер. Матете додека да добиете цврст шлаг.

 • Во изматените белки додадете ги брашното и маслото и полека измешајте со дрвена лажица. На крај додадете ги брусниците, кајсиите, чоколадото и оревите и повторно измешајте.
 • Ребраст или обичен долгнавест калап премачкајте го со путер и посипете со малку брашно.

 • Сипете ја смесата, израмнете и ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени околу 30 минути.

 • Испечениот колач оставете го 15-тина минути да се излади, а потоа со пластичен нож полека одлепете го колачот од калапот и превртете го на долгнавеста чинија.
 • Пред да го послужите посипете го со шеќер во прав.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...