Колач со ореви и суво грозје

1165
Booking.com INT

Брз, вкусен колач …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно

 1. 4 јајца
 2. 200 гр ореви
 3. 300 гр брашно
 4. 200 гр суво грозје
 5. 50 гр чоколадо за готвење
 6. 200 гр шеќер
 7. 1 прашок за печиво

Подготовка

 • Растопете го чоколадото на пареа.
 • Издробете ги оревите со сукало или пак исецкајте ги со нож.
 • Мешајте го чоколадото за побрзо да се растопи. Садот со растопенато чоколадо тргнете го од тенџерето.
 • Во сад за матење искршете ги јајцата и изматете ги со миксер. Додадете го шеќерот и  матете со миксерот додека да се растопи шеќерот.
 • Во еден сад ставете ги брашното и прашокот за пециво и измешајте. Додадете ги кај изматените јајца и измешајте со жица за матење.
 • Во садот додадете го растопеното чоколадо. Повторно измешајте со жицата.
 • Додадете ги издробените ореви и сувото грозје и продолжете да матите со дрвена лажица, додека смесата не се соедини.
 • Тавата за печење убаво намастете ја со маргарин и сипете го тестото за колачот. Израмнете го тестото.
 • Ставете да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени околу 20 минути.
 • Печениот колач оставете да се излади, исечете го на парчиња, посипете со шеќер во прав и послужете.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...