Колач со суво овошје

566
Booking.com INT

Ароматичен и колоритен …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно

 • 3 јајца
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • 2 чаши (од 200 мл) шеќер
 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша путер
 • 3 чаши брашно
 • 1 лажица цимет во прав
 • 400 гр суво овошје по избор
 • 1 лимон
 • 1 портокал
 • 100 гр чоколадо
 • цимет во прав, за посипување на колачот

Подготовка

 • Изматете ги 3-те белки со миксер во цврст шлаг. Потоа додадете ги жолчките, ванилиниот шеќер, шеќерот, прашокот за пециво, млекото, путерот, брашното и циметот и изматете убаво со миксер додека да добиете хомогена смеса.
 • Додадете го ситно сецканото суво овошје. Изрендајте ја кората од лимон, портокал и 100 гр чоколадо и измешајте со дрвена лажица.
 • Смесата сипете ја во намастен и посипен со брашно долгнавест калап и ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени 50-55 минути.
 • Печениот колач превртете го на даска или чинија и додека уште е врел посипете го со цимет.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...