Компир манџа или јанија

760

Компир манџа или јанија е јадење кое традиционално се дава во црквите на празници кога не се пости. Освен за празниците, кога јанијата секогаш се прави со телешко месо, ова јадење често се приготвува и како секојдневен оброк со свинско месо.

Потребно

 • 2 поголеми (или 3 помали) главици кромид
 • 1 кг. свинско месо
 • 3 моркови
 • 7 компири со средна големина
 • 250 гр. доматен сос/домата/свеж пасиран домат
 • 4 – 5 ловорови ливчиња
 • по вкус сол и црн пипер
 • 2 лажици мешан сув зачин
 • 100 мл. масло
 • по потреба вода

Подготовка

 • Кромидот ситно го сечкаме и месото го сечеме на помали парчиња.
 • Ги ставаме во длабоко тенџере со капак, ги посолуваме, го додаваме маслото и оставаме да се крчкаат на тивок оган (3/1,5 на ринглата) 1 час и 10 минути, со повремено промешување (или кога ќе ни испари водата).
 • Во меѓувреме морковите ги миеме, ги лупиме, половина ги сечкаме, а половина ги рендаме.
 • Ги миеме и ги лупиме и компирите. 6 од нив ги дробиме на мали парчиња како за манџа, а седмиот го оставаме цел.
 • Во тенџерето сега ја додаваме најпрво доматата, а потоа зеленчуците, вклучувајќи го и целиот компир.
 • Посолуваме, додаваме црн пипер, го додаваме мешаниот сув зачин, ловоровиот лист и 500 мл. вода. Промешуваме и оставаме така да се крчка уште 10 до 15 минути.
 • Потоа додаваме уште вода, околу 1,3 литри (или по потреба, но не смееме да го преполниме тенџерето сосема).
 • Ја оставаме манџата да ни се крчка, 1,5 до 2 часа (готова ќе биде кога ни се варени компирите).
 • Ја пробуваме дали е солена и доволно зачинета, ако не е додаваме зачини кои сметаме дека недостигаат.
 • Целиот компир го вадиме од тенџерето и го пасираме во чинија на страна. Додаваме и една црпалка од течноста во манџата.
 • Таа смеса убаво ја мешаме и ја додаваме во тенџерето. Убаво промешуваме.
 • На ред е подготовката на запршката. Маслото треба да го вжештиме. Кога е жешко, го додаваме брашното и интензивно мешаме за да ни се изедначи смесата. Садот со запршката го тргаме на страна и ја додаваме лажицата црвен мелен пипер. Пак мешаме брзо, за да ни се изедначи смесата, да добиеме рамномерна, црвена, густа смеса.
 • Ја додаваме во тенџерето со манџата и брзо мешаме да ни се изедначи убаво целокупната смеса.
 • Манџата ја оставаме да врие уште 5 минути, додека компирот не се свари.
 • Откако ќе стивне може да се послужи.
loading...