Лондонерки

1409
Booking.com INT

Изненадите ги своите домашни со овој вкусен колач …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно

За тестото

 • 250 гр пченично бело брашно
 • 150 гр маргарин
 • 4 жолчки
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1/2 прашок за пециво
 • 150 гр шеќер
 • 2 лажици вода

За филот

 • 4 лажици џем од сливи
 • 4 белки
 • 170 гр шеќер
 • 10 гр ванилин шеќер
 • 150 гр ореви

Подготовка

 • Во еден ставете ги жолчките и шеќерот и изматете со миксер. Додадете ги и другите состојки со постојано матење.
 • Смесата сипете ја во тава обложена со хартија за печење и ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени околу 15 минути.
 • Во друг сад ставете ги белките и изматете ги убаво со миксер. Полека додадете ги шеќерот и ванилиниот шеќер и уште малку матете.
 • Извадете ја тавата од рерна и полупеченото тесто премачкајте го со џемот од сливи.
 • Над џемот ставете го изматениот шлаг од белки и одозгора посипете со сецканите ореви.
 • Тавата вратете ја во рерна и оставете го колачот да се допече додека на површината не добие убава златно-кафена боја.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...