Лубеницата е одличен извор на витамини и аминокиселини

624
lubenica2
Booking.com INT

Лубеницата претставува одличен извор на бета-каротен, кој во телото се претвора во витамин А и кој е важен за здравјето на кожата и косата. 

Bitcoin Exchange CEX.IO

Витаминот А е неопходен за производство на себум кој кожата и косата ја штитат од дехидрација.

Лубеницата исто така содржи витамин Ц, кој има важна улога во производството на колаген.

Имено, лубеницата помага и за хидратација на целиот организам што резултира со поубав изглед на кожата и косата.

Неодамнешното американско истражување покажа дека лубеницата помага и во намалувањето на ризикот од срцеви заболувања бидејќи во неа содржи ликопен.

lubenica-001

На кардиоваскуларниот систем исто така имаат добро влијание и двете аминокиселини кои ги има во лубеницата – цитрулин и аргинин.

Овие аминокиселини ја подобруваат циркулацијата и го намалуваат нивото на холестерол во крвта.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...