Мексиканска салата

657

Оваа салата може да замени цел оброк …

Потребно

 1. 1 лажица маслиново масло
 2. 1 помала главица кромид
 3. 2 чешниња лук
 4. 300 гр мелено месо
 5. сол, бибер
 6. мелен сув зачин
 7. 1 конзерва пченка (425 гр)
 8. 1 конзерва кафеав грав (425 гр)
 9. мексикански салса сос од домати
 10. 1/3 зелена салата
 11. 160 гр изрендан кашкавал
 12. 350 мл кисела павлака
 13. 2/3 кесичка мексикански чипс

Подготовка

– Лукот и кромидот ситно исецкајте ги и пропржете ги на загреано масло.

– Додадете го меленото месо и продолжете со пржењето додека не испари целата течност која ќе ја пушти месото. Зачинете со сол, бибер и мелен сув зачин.

– Пропрженото  месо ставете го во сад за сервирање и оставете да се излади. На изладеното месо ставете ја пченката, потоа исцедениот грав и најодозгора од сласата од домати.

– Салатата измијте ја, исцедете ја и исецкајте ја на тенки ленти. Ставете ја во садот хад другите состојки. Измешајте ја киселата павлака и сипете ја над салатата.

– На крај посипете со рендан кашкавал.

– Пред да ја послужите салатата одозгора украсете ја со мексиканси чипс.

loading...