Напиток со куркума и ѓумбир за прочистување на организамот

1536
Booking.com INT

Два зачини што имаат позитивни ефекти врз здравјето се куркума и ѓумбир. 

Bitcoin Exchange CEX.IO

За да направите напиток од куркума и ѓумбир, исцедете сок од 30 грама свежа куркума, 25 грама свеж ѓумбир и три лимони, и оваа смеса измешајте ја со четири чаши негазирана минерална вода.

Доколку не можете да набавите свежа куркума, можете да ја замените со три кафени лажички куркума во прав.

По желба засладете со мед и чувајте го напитокот во фрижидер, до три дена.

Овој напиток е најдобро да се консумира 2-3 пати на ден, по еден децилитар меѓу оброците или непосредно пред оброкот.

Напитокот има  антиинфламаторен ефект, го смирува дигестивниот тракт и поволно делува врз изгледот на кожата.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...