Најбрза пита со сирење

1268
Booking.com INT

Потребно

 • 10-12 кори за пита
 • околу 700 гр сирење
 • 3 јајца
 • 4 лажици масло
 • 2 полни лажици пченичен гриз
 • 2 лажици кисела павлака
 • 400 мл јогурт
 • сол, по вкус
 • 1/2 кесичка прашок за пециво
 • парче путер

Подготовка

 • Во еден сад изматете ги јајцата и додадете ги издробеното сирење, маслото, гризот и прашокот за пециво. Потоа додадете ги јогуртот, киселата павлака и солта и убаво изматете.
 • Тавата премачкајте ја со путер. Парчето путер растопете го.
 • Секоја кора премачкајте ја со неколку лажици од филот и завиткајте ги како ролни. Потоа од нив направете полжавчиња. Наредете ги во тавата.
 • Премачкајте ја питата со растопениот путер.
 • Ставете да се пече во загреана рерна на 200 цезлиусови степени околу 20 минути.
 • Послужете ја топла со кисела павлака, кисело млеко или јогурт.

Bitcoin Exchange CEX.IO
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...