Најверојатно нападот во Торонто е терористички акт | Видео

763
Booking.com INT

Истражувачите кои го испитуваат нападот со комбе во канадскиот град Тороното, при што вчера загинаа девет лица, претпоставуваат дека мотивот на напаѓачот е тероризам, изјави неименуван извор од безбедносните служби на САД.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Тој истакна дека претпоставува оти инцидентот не е случаен.

Според снимките кои ги објавија канадските медиуми, возачот на комбето при апсењето тврдеше дека има пиштол и бараше од полицајците да го убијат.

– Најмалку девет луѓе загинаа, а 16 се повредени, кога комбе удри во група пешаци во северно предградие на Торонто, изјави заменик шефот на полицијата во Торонто, Питер Јуен.

Но, тој истакна дека не може да каже која била причината или мотивот за инцидентот.

Торонто, 24 април 2018 (МИА)

Driver in custody after van rampage in Toronto

At least ten people have been killed after a van ploughed into pedestrians on a busy Toronto footpath.கனடா Toronto மாநிலத்தில் சன நெருக்கடி மிகுந்த North York பகுதியில் பொதுமக்களின் மீது வாகனத்தை ஓட்டிச்சென்று மோதியதில் 10 பேர் கொல்லப்பட்டுள்ளனர். 16 பேர் படுகாயமடைந்துள்ளனர். கனடிய நேரப்படி மதியம் 1.30 மணியளவில் இந்த சம்பவம் இடம்பெற்றுள்ளது. சம்பவத்துடன் தொடர்புடைய Alek Minassian என்ற 25 வயது நபரை பொலீஸார் கைதுசெய்துள்ளனர். பொதுமக்களின் மீது தாக்குதல் நடத்தும் நோக்கத்துடனேயே குறிப்பிட்ட நபர் சன செறிவுள்ள பிரதேசத்தினுள் வாகனத்தை ஓட்டிச்சென்றார் என்று சம்பவத்தை நேரில் கண்டவர்கள் கூறியுள்ளனர்.

تم النشر بواسطة ‏‎SBS Tamil‎‏ في 23 أبريل، 2018

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...