Највкусна ароматична пита со јаболки (посно)

700
Booking.com INT

Фино мирисно слатко задоволство …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно

 • 200 гр спелтино брашно
 • 50 гр кафеав шеќер
 • 3 лажици мед
 • 1 лажиче цимет
 • 1/2 лажиче прашок за пециво
 • 1 лажиче ѓумбир во прав
 • 150 гр маргарин (ако не ја правите посна употребете путер)
 • 1 см корен од ѓумбир, изрендан
 • 1/4 лажиче мелени каранфилчиња
 • 10 јаболки
 • 100 гр кафеав шеќер
 • 2 лажици сок од лимон
 • 1 лажица изрендана кора од лимон
 • 1 лажица спелтино брашно

Подготовка

 • Во еден сад ставете ги брашното, растопениот маргарин, 50 гр кафеав шеќер, циметот, мелените каранфилчиња, ѓумбирот и прашокот за пециво. Убаво измешајте и изрендајте го коренот од ѓумбир. Со раце замесете тесто, покријте го со пластична фолија и ставете го во фрижидер околу 30 минути.
 • Јаболките измијте ги убаво, излупете ги и исечете ги на осминки. Полијте ги со сок од лимон, изрендајте кора од лимон, додаде ги шеќерот и брашното и убаво измешајте.
 • Подготвената смеса сипете ја во тава која претходно сте ја премачкале со масло.
 • Над смесата со јаболки распоредете го тестото. Ставете да се пече во претходно загреана рерна на 180 целзиусови степени околку 1 час.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...