Нешто сосем ново | Полнето ќофте со кашкавал во тесто | Видео

925
Booking.com INT

Кој сака да експериментира во кујна, еве можност да направи совршен оброк.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Невообичаеното јадење, ќофте полнето со скашкавал во тесто се подготвува како и обично, но со мала доза на имагинација.

Состојки

За ќофтето

 • 1 глава на кромид
 • масло или маст
 • парче леб
 • магдонос
 • бибер
 • сол
 • алова пиперка
 • лук
 • 400 гр мелено месо
 • 1 јајце
 • 100 гр кашкавал

За тесто

 • околу 800 гр брашно
 • 2 јајца
 • 100 ml вода
 • 200 ml млеко
 • 40 г свеж квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • половина лажица сол
 • 80ml масло
 • 1 јајце за премачкување, сусам

Значи, меленото месо да се динста на масло и кромид. Натопениот леб со вода се додава во месото, како и магдоносот, аловата пиперка, лукот и другите зачини.

Овој оброк е наменет за гурмани и за оние кои уживаат во добар и пикантен залак.

Вакво ќофте се уште немате пробано, и време е да излезете од монотонијата и клишеата.

Подгответе ги овие уникатни и извонредни ќофтиња и следете ги деталите за подготовката во видеото:

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...