НОВ НАПАД ВО ШПАНИЈА | Крајбрежниот град под опсада, терористите се обиделе да ја репризираат Барселона, прегазени неколку луѓе, полицијата усмрти петмина напаѓачи | Видео

2901

Шпанската полиција усмрти четворица напаѓачи од синоќешниот нов напад со комби што се случил околу 1 часот рано утринава на шеталиштето во каталонскиот туристички град Камбрилс, на 120 километри јужно од Барселона.

Неколку часа подоцна полиција соопшти дека и петиот напаѓач им подлегнал на повредите.

Во овој напад се повредени седум лица, јави шпанската телевизија РТВЕ.

Еден напаѓач е уапсен.

Комбито се појавило на шеталиштето газејќи ги минувачите, слично на нападот што неколку часа претходно се случи во Барселона. Во возилото имало пет лица. Следела полициска потера и пукотници по напаѓачите.

loading...