Ова се сопругите и девојките на најбогатите луѓе во светот | Видео

1181
Booking.com INT

Тие се најбогатите луѓе во светот, а покрај себе имаат паметни, убави и всушност многу едноставни и нормални жени.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Priscilla Chan, сопругата на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг.

Тие се запознале на Харвард, 2003 година, каде што студирале заедно. Цукерберг, по нејзините зборови, од почетокот бил прилично срамежлив и штреберски тип, но дека врската е сериозна, сфатила кога и рекол, “дека повеќе би сакал да биде со неа на спој, отколку да ги дава испитите”.

Тие се венчале на интимна церемонија во 2012 година. Присила е педијатар, а сериозно е ангажирана во хуманитарната работа. Таа и нејзиниот сопруг донирале над 1,6 милијарди долари на разни организации кои се вклучени во образованието, науката и грижата за здравјето на децата.

Priscilla Chan

Вложува во бразованието

Laurene Powell Jobs, вдовицата на Стив Џобс, исто така, животот и својата професија ја посветила на инвестирање во образованието на младите луѓе, во давање помош на имигрантите и социјалната правда како и за заштита на животната средина. Особено со внимание им се посветува на децата кои не можат од финансиски причини да си дозволат универзитет.

Таа и Стив се запознале во 1991 година и заедно имаат три деца. Џобс починал во 2012 година од рак на панкреасот.

Laurene Powell Jobs

Екстравагантна свадба

Lucy Southworth е сопругата на соосновачот на Google, Лари Пејџ. Докторирала на Стенфорд. Подолго време работела со нејзиниот сопруг во Google, но сега дома се грижи за нивните две деца. Иако сака да излегува, а нејзината свадба со Лари ја посетиле 600 гости на приватен остров, за неа всушност не се знае многу. Но, исто така, многу пари инвестираат во хуманитарна работа.

Малку се заедно, малку не се заедно

Talulah Riley, британска актерка и “малку да”, “малку не” е жена на Elon Musk.

Тие се венчале и се развеле веќе двапати. Се запознале во Лондон во 2008 година и се венчале во Шкотска две години подоцна. По две години брак, се разделиле, но повторно се венчале во 2013 година. Една и половина година подоцна, Musk повторно поднел барање за развод, но и го повлекол. Сепак, разводот во 2016 година е завршен. Но, кој знае …

Talulah Riley

Ја мамел две години

Anne Wojicicki е сопругата на уште еден соосновач на Google, Sergeya Brin. Таа завршила биологија и генетика на Стенфорд. Има сопствен бизнис, а една од сестрите е претседател на менаџментот на YouTube.

Бракот со Sergey завршил во 2015 година, кога открила дека ја мами веќе две години со една од вработените во компанијата.

Anne Wojicicki

Младата Fabiana е втората сопруга на Берни

Fabiana Flosi (37) е во брак со Berni Eccleston (83).

Тие се венчале во 2012 година и за неа не се знае многу. Засега се чини дека се во среќен брак.

Fabiana Flosi

Поддржува уметност

Dasha Alexandrova Zhukova е поранешена партнерка на Roman Abramovich. Неговото богатство се проценува на 9 милијарди долари.

Уредник е на модно списание и ја поддржува уметноста. Со Абрамович е во врска од 2006. година и имаат заедно две деца. Ги разведе неговата опсесија по работата и фудбалскиот клуб Челзи, кој го купил во 2003 година за 140 милиони фунти. Разведени се од 2007 година во Русија, а тој на неговата поранешна сопруга платил дури 150 милиони фунти, што е една од најскапите бракоразводни судски постапки досега.

Dasha Alexandrova Zhukova

Писателка и активистка е сопруга на основачот Амазон

Mackenzie Bezos активистка и писателка омажена за Jeff Bezos, основач на Амазон, “тежок” 40 милијарди долари. Таа се залага за правата на истополовите двојки, а напишала и две книги. Тие се венчале во 1993 година и заедно имаат две деца.

Mackenzie Bezos

Донирале повеќе од 650 милиони долари

Susan Lieberman Dell е сопруга на извршниот директор на Dell, еден од најголемите производители на компјутери во светот. Претседателка е на здружение кое им помага на децата со слаба финансиска состојба низ целиот свет во нивното образование. Двојката е во брак од 1989 година и донирале повеќе од 650 милиони долари за хуманитарни цели.

Susan Lieberman Dell

Погледнете го видеото на 10-те најубави сопруги на милијардери во светот:

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...