Ориганово масло | Ги уништува бактериите и габите

2061
Booking.com INT

Ориганото е самоникло медитеранско растение, кое се смета за едно од најлековитите растенија во светот. Особено е ценето неговото масло, кое се добива од дивите видови на оригано со специјален процес на дестилација за да се зачуваат сите лековити својства.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Постојат повеќе од 40 видови на оригано. Во кулинарството еден од најчесто користените е Origanum Vulgare.

Сепак, за најлековит вид се смета Origanum Minutiflorum масло, кое содржи до 90% од активните лековити состојки на карвакрол .

Античките Грци применувале масло од оригано за лекување на рани, од каснување на змија и респираторни проблеми.

Во средниот век стана популарно во Европа, каде што се користеше за лекување на инфекции.

Лековитите својства на оригановото масло

Највредните лековити супстанции во маслото од оригано е carvacrol – состојка која има силни антибактериски својства.

Британските научници во истражувањата потврдија дека маслото на ориганото е ефикасно против 25 различни бактерии.

Тој е ефикасен против повеќето бактерии кои предизвикуваат инфекции на дебелото црево и инфекции на уринарниот тракт, тифус, колера, чиреви и инфекции на кожата.

Освен што ги уништува бактериите, маслото од оригано има силно антивирусно дејство и ефикасно штити од грип, настинки, големи сипаници, заушки и мали сипаници.
Факт е дека може да ја запре болеста, но кога симптомите ќе се појават.

Уништува тврдокорни бактерии

Докази за лековитите својства на ориганово масло се сѐ поголеми. Меѓу 52 тестирани растенија, само масло од оригано делувало врз Candida Albicans, Е- coli, Salmonella и Pseudomonas aeruginosa .

Pseudomonas е еден вид на бактерија која особено тешко се лекува, бидејќи некои видови се имуни на антибиотици.

Растот на бактериите отпорни на антибиотик ги загрижува медицинските експерти. Многу бактерии веќе покажуваат отпорност на ванкомицин, а особено бактериите во цревата како Enterococcus .

Ванкомицин се смета за најсилен постоечки антибиотик, кој се користи само во краен случај.

Една доза на ванкомицин чини 16 долари, а доза од најчистото масло од оригано – еден долар. За разлика од ванкомицинот, бактериите не можат да развијат имунитет на природни антибиотици, како што се маслото на ориганото.

Агресивно ги напаѓа габите

Оригановото масло делува на многу видови бактерии, вируси и габи кои ја менуваат својата форма и го отежнуваат лекувањето.

Агресивните антифунгални својства на оригановото масло спречуваат тврдокорни инфекции, како што е кандидијазата, габа на ноктите и скалпот како и на атлетското стопало.

Кај кандидијазата маслото се пие, а кај габите на ноктите може да се примени локално.

Во случај на присуство на габички на скалпот кои предизвикуваат првут се препорачува да додадете неколку капки на маслото при шампонирањето.

Потенцијално делување против ракот

Оригановото масло би можело да стане дел од терапијата за лекување на ракот. Научниците го тестирале делувањето на карвакролот на канцерогените клетки на простата.

Излегува дека карвакрол предизвикува состојба наречена “апоптоза” – само-уништување на клетките на ракот.

Апоптозата е еден од начините на кои телото се ослободува од нефункционалните или малигните клетки, како што се оние кои се наоѓаат кај туморите.

Научниците се позанимавале со делувањето на ориганото на малигните клетки. Една истражување претставено во април 2012 година на состанокот на експерименталната биологија во Сан Диего.

Д-р Supriya Bavadekar, од Универзитетот на Лонг Ајленд во Њујорк, го пофали ориганото: “Предноста на ориганото е во тоа што е често користено растение и дека неговата употреба е безбедна за здравјето на луѓето”.

Спречува алергии

Оригановото масло содржи розмаринска киселина, која е моќен антихистаминик и моќен антиоксиданс од витаминот Е

Рузмаринската киселина најчесто се користи во третманот на алергиските реакции, бронхијалната астма, ревматоидниот артритис и гингивит.

Но само инхалирањето на маслото помага со алергиите.

Го забавува стареењето

Антиоксидантните својства на оригановото масло се благотворни за долгорочното зачувување на здравјето. Тие го заштитуваат од слободните радикали и го поправаат веќе настанатото оштетување на клетките.

Антиоксидансите го забавуваат стареењето, штитат од рак, спречуваат макуларна дегенерација, загуба на видот и слухот, нервните заболувања и други болести поврзани со делувањето на слободните радикали.

Прва помош кај каснувања

Оригановото масло има моќ да ги неутрализира отровните каснувања, како оние од пчелите, змиите и пајаците. Тоа го прави непроценлива прва помош во такви ситуации.

Тоа е, исто така, корисно за спречување на инфекции, намалување на воспалението и болката од прободни рани и животински каснувања.

Помага кај спортски повреди

Оригановото масло е добар сојузник на физичките активни луѓе, бидејќи ги олеснува грчевите и болката во мускулите, забрзува лекување на повреди, шинувања, тендинитис и слично.

Неговите анти-воспалителни својства воедно го прават и моќен лек за артритис.

Лековитите својства на оригановото масло се:
• заштитува од вируси, габи и бактерии
• помага со псоријаза, егзема и дерматитис
• го забавува процесот на стареење
• заштитува од неколку видови рак
• помага со прекумерното потење и непријатен здив од устата
• ги брка паразитите
• помага кај воспаление на мускулите, тетивите, зглобовите
• спречува инфекција
• се користи како прва помош при каснување од змија и инсекти

Примена

• Препорачаната доза е една до четири капки, три пати на ден (максимум 12 капки на ден, никогаш во една доза). Има силна арома, па не заборавајте да го разредите во базно масло, сок или чај.
• За надворешна употреба и инхалација, исто така, неопходно е да се разреди. Не го ставајте маслото на интимните области! Маслото од дивото оригано можат да го земат и децата на возраст од шест години и постари.
• Оригановото масло мора да биде произведено од дивото оригано, со што повисок процент на карвакрол (над 70%). Видовите со нискиот удел на карвакрол ја немаат потребната ефикасност.
• Маслото со синтетичкиот карвакрол може да биде отровно! Купувајте само природно масло од оригано од доверливиот производител.
• Од сите видови на оригано, три видови се најлековити: Origanum Vulgare, Origanum Onites и Origanum Minutiflorum.
• Origanum Vulgare и Origanum Onites содржат 30-60% карвакрол, додека Origanum Minutiflorum содржи 80-90% од ваа активна состојка. Поради високата содржина на карвакрол од Origanum Minutiflorum обично се прави лековито масло.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...