Освежителна ладна салата

928

Хранлива освежителна салата …

Потребно 

 • 500 гр тестенини по желба
 • 2 пиперки (во боја)
 • 250 гр чери домати
 • 1 краставица
 • 1 мала конзерва пченка
 • 200 мл кисела павлака
 • 100 мл мајонез
 • 200 мл немасен јогурт
 • сол, бибер
 • свеж власец
 • по желба туна, пилешко месо, мисиркино месо

Подготовка

 • Тестенините сварете ги ал денте и оставете ги да се изладат.
 • За тоа време подгответе го зеленчукот. Измијте ги пиперките и чери доматите. Краставицата излупете ја и ситно исецкајте ја. Пченката исцедете ја од вишокот течност.
 • Зеленчукот додадете го во изладените тестенини.
 • За прелив измешајте ги јогуртот, павлаката и мајонезот и ова прелијте го над салатата. Полека измешајте и посипете со сецкан власец.
 • По желба може да додадете во салатата туна или сецкано пилешко или мисиркино месо.
 • Послужете ја убаво изладена.
loading...