Печена пченка со свежи зачини

2084

Потребно

 • 115 гр несолен путер, на собна температура
 • 3 лажици ситно сецкан свеж магдонос
 • 1 лажица ситно сецкан свеж власец
 • 1/2 лажиче ситно сецкана мајчина душичка
 • 2 чешниња лук, истолчени
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1/4 лажиче сол

Roasted corn with fresh spices-001

Подготовка

 • Во еден сад помешајте ги сите зачини со путерот. Измешајте убаво додека не добиете хомогена смеса.
 • Земете поголема пластична фолија и во средината сипете ја смесата со путер и со помош на фолијата обликувајте ја како ролат. Ставете ја во фрижидер да се стегне убаво.
 • Класовите пченка можете да ги сварите или пак да ги испечете на скара.
 • Изладениот путер исечете го на парчиња и со нив премачкајте ги врелите пченки.
 • Послужете ги топли.
loading...