Печени црвени пиперки во тегла (зимница)

2230
Booking.com INT

Време е на подготовка на зимница: кисели пиперки, печени пиперки, пасирани домати, ајвар…

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно  

 • 10 кг црвени меснати пиперки за ајвар

За пресолот 

 • 250 мл масло
 • 500 мл алкохолен оцет
 • 120 гр шеќер
 • 70 гр сол
 • 15-тина зрна бибер
 • 15-тина чешниња лук
 • 1 китка магдонос

Подготовка

 • Сите состојки за преливот ставете ги да провријат. Откако почне да врие оставете го уште 5 минути.
 • Пиперките измијте ги, извадете им ги семките и ставете ги во пресолот да се варат 8-10 минути.
 • Во врели тегли наредете еден ред пиперки и притиснете ги. Потоа посипете малку од преливот и ставете од сецканиот лук и магдонос и зрната бибер.
 • Повторно ставете пипеки, притиснете и така додека не ја наполните целата тегла. Дополнете ја теглата со пресолот.
 • Уште додека се врели затворете ги убаво со чисти капаци.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...