Пиперки полнети со пченица (посно)

1437

Потребно 

 • 8 пиперки бабури
 • 200 гр печурки буковка
 • 500 гр пченица
 • 3 чешниња лук
 • 100 гр домати
 • 300 гр праз
 • 1/2 лажиче мелена црвена пиперка
 • босилек

Подготовка

 • Ситно исецкајте ги празот и буковките, а доматите исецкајте ги на коцки.
 • Сварете ја пченицата и сомелете ја.
 • На малку водичка издинстајте го сецканиот лук и додадате ја мелената црвена пиперка.
 • Во ова додадете ја сомелената пченица, малку босилек и зачини по вкус. Со оваа смеса наполнете ги пиперките.
 • Наредете ги во тава обложена со хартија за печење, покријте ги со фолија и ставете да се печат во загреана рерна на 180 целзиусови степени 30-ина минути.
loading...