Пита со боровинки | Вкусна виолетова пита

443

Пита со боровинки. Вкусна виолетова пита …

Потребно

За тестото

 • 100 гр шеќер
 • 400 гр остро брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 200 гр путер
 • 2 жолчки
 • прстофат сол
 • изрендана кора од лимон
 • 2 лажици кисела павлака

За филот

 • 500 гр боровинки
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • сок од 1 лимон
 • 2 лажици нишесте

Подготовка

 • Боровинките ставете ге во еден сад и додадете го сокот од лимон, шеќерот и нишестето.
 • Во еден сад ставете ги брашното, шеќерот, солта, прашокот за пециво, изренданата кора од лимон и путерот исецкан на коцки.
 • Со прсти истријте го путерот во брашното додека да добиете ронливо тесто. Додадете ги жолчките и павлаката и замесете тесто.
 • Тестото поделете го на два дела. Едната половина ставете ја во замрзнувач. Втората половина ставете ја на набрашнета работна површина и со сукало развлечете ја во форма на круг.
 • Кората ставете ја во калап за печење (18х33 см) кој претходно сте го обложиле со хартија за печење и премачкале со путер. Убаво притиснете ја со прсти.
 • На кората распоредете ги боровинките.
 • Вториот дел од тестото извадете го од замрзнувач и изрендајте го над боровинките.
 • Ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени околу 45 минути.
loading...