Пита со спанаќ без кори

2335
Booking.com INT

Неверојатно вкусна пита која многу бргу ќе ја подготвите …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно 

 • 350 гр свеж или смрзнат спанаќ
  1 страк праз
  400 гр шампињони
  100 гр фета сирење
  6 јајца
  150 гр изрендан кашкавал (гауда, ајдамер, ементалер)
  2 лажици маслиново масло
  сол и бибер, по вкус
  125 мл млеко
  125 мл павлака за готвење

Подготовка

 • Празот измијте го и исечете го на тенки листови. Шампињоните измијте ги и исечете ги на подебели листови. Спанаќот исчистете го, измијте го убаво и покрупно исечете го.
 • Во подлабок сад на рингла сипете го маслото и на загреаното масло пропржете го празот додека не омекне. Потоа додадете ги сецканите шампињони. Динстајте ги додека не испари целата течност што ќе ја пуштат.
 • Додадете го исецканиот спанаќ, посолете и побиберете и динстајте додека малку не омекне спанаќот. Потоа садот трнете го на страна и оставете да се излади убаво.
 • Округла тава со дијаметар од 25 см намастете ја убаво со масло.
 • Во еден сад ставете ги јајцата додадете ги половина од изренданиот кашкавал, павлаката и млекото, посолите и побиберите и убаво изматете со жица за матење.
 • Во изладената смеса со спанаќ, додадете го крупно издробеното сирење и смесата со јајца и убаво измешајте. Оваа смеса сипете ја во намастената тава.
 • Ставете да се пече во загреана рерна на 175 целзиусови степени околу 45 минути, но после 30 минути проверете со чепкалка за заби и смалете ја температурата на 160 степени и печете уште 10 до 15 минути.
 • Печената пита посипете со преостанатиот изрендан кашкавал и вратете ја во рерна само да се растопи кашкавалот.
 • Оставете ја питата да се излади, исечете ја на парчиња и послужете.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...