Пица со ајвар (посно)

1352
Booking.com INT

Пица со ајвар 

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно

 • 450 гр брашно
 • 280 мл вода
 • 70 мл масло
 • 1/2 коцка свеж квасец
 • 1,5 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер

За филот

 • 2 лажици кечап
 • 2 лажици ајвар
 • 100 гр маслинки
 • 100 гр шампињони
 • 1/2 главица кромид
 • 3 поголеми кисели краставички
 • 1 помала свежа пиперка
 • 50 гр пченка шеќерец
 • 2 големи конзерви туна во масло
 • 300 гр растителен кашкавал
 • 2 лажици оригано

Подготовка

 • За тестото, во еден сад ставете малку топла вода, шеќер и квасецот. Разматете ги и оставете да стаса квасецот.
 • Во подлабок сад ставете ги брашното, маслото и стасаниот квасец. Замесете тесто. Оставете го на топло да нарасне додека го подготвувате филот.
 • За филот, во еден сад исмешајте ги туната (исцедена од маслото) со ситно сецканиот кромид. Шампињоните исечете ги на тенки листови, пиперката и краставичките на коцки, а маслинките на кругови. Измешајте ги ајварот и кечапот.
 • Земете ја големата тава од шпоредот и убаво премачкајте ја со масло. Нараснатото тесто развлечете го со големина на тавата. Ставете го во тавата. Премачкајте го со мешавината од кечап и ајвар.
 • Потоа распоредете ја туната со кромидот, па исецканите шампињони, краставички, пиперка, маслинки и пченката.
 • Посипете со оригано и на крупно изрендајте го кашкавалот.
 • Ставете да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени. Кога ќе поруменат краевите на тестото тогаш пицата е печена.
 • Извадете ја од рерна и послужете.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...