ПОДОБРИ И ОД ЛЕКОВИ | 14 намирници кои го уништуваат ракот во корен! Колку побрзо ќе почнете, толку подобро!

1352

Можеби сте знаеле, ама не е така како што знаете

Овие намирници можат да се купат на било кој пазар, а можат да нè спасат од понатамошен развој на ракот!

1. Авокадо

Тајното оружје на авокадото е глутатионот кој силно делува во борбата против слободните радикали на ракот кои го окупираат целото тело и спречува телото да апсорбира масти.

2. Брокула

Брокулата е корисна во борбата против ракот на дебелото црево. Зелениот зеленчук, исто така, ослободува единствено средтство за борба против ракот кој го претвора естрогенот во продуктивен естроген, кој ќе го намали ризикот од рак.

3. Морков

Одличен е во борба против ракот на градите, мочниот меур, белите дробови, јазикот, желудникот и простата.

4. Чили пиперчиња

Лекарите тврдат дека овие видови на пиперчиња прават чуда во борбата против ракот. Иако веројатно мислите дека вашето тело гори кога ќе изедете само едно пиперче, тие се многу здрави.

5. Карфиол, кељ, прокељ и зелка

Оваа армија од зеленчук е исклучително корисна во борбата против некои видови на рак, особено против ракот на простата. Исто така, спречуваат ракот да се шири ако веќе го имате.

6. Смокви

Ова слатко овошје може да ви го спаси животот. Јапонските истражувачи откриле дека смоквата содржи бензалдехид кој го намалува туморот.

7. Лук

Ова растение е одлично за зајакнување на имунитетот, го спречува ширењето на ракот, бидејќи телото со посилен имунолошки систем поефикасно ќе се бори против ракот. Лукот треба да го внесува секој засегнат.

8. Грејпфрут

Познат е како одлична намирница за прочистување на организмот, благодарение на киселоста. Исто така, е одличен во борбата против ракот на дојката.

9. Црно грозје

Еден од најефикасните плодови во борбата против ракот. Ова сочно овошје убива канцерогени ензими. Ова е уште една намирница која секој заболен од рак мора да ја консумира.

10. Печурки

Лектинот кој печурките го содржат, ќе ги обвиткаат клетките на ракот и ќе го спречат неговото ширење на други делови од телото. Можете да ги подготвувате во комбинација со лук и ќе видите колку подобро ќе се чувствувате.

11. Лимон и портокал

Лимонот и портокалот ги стимулираат лимфоцитите во борбата против ракот. Исцедете го лимонот или портокалот и здраво започнете го денот.

12. Чаеви

Дали знаете дека чајот игра важна улога во борбата против ракот? Тој всушност делува како чувар против клетките на ракот и го успорува нивниот раст и ширење.

13. Јаткасто овошје

Јаткастото овошје е одлично, особено во борбата против ракот на простата.

14. Домат

Доматот не само дека се бори против клетките на ракот, туку и ги лекува оштетените клетки благодарение на витаминот Ц.

loading...