Познат нутриционистит открива тајна | Само 1 грам од овој зачин заменува дури 60 минути на најнапорни вежби!

4094
Booking.com INT

Куркумата е еден од најздравите зачини, бидејќи содржи состојки на куркумин. Има анти-воспалителни, анти-бактериски и анти-канцерозни ефекти.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Куркумата го зајакнува имунолошкиот систем, а добра е и за надворешна употреба во заздравувањето на раните. Ги убива клетки на ракот и затоа е многу корисна.

Ако сакате да ја намалите својата тежина, куркумата, исто така, ќе ви помогне, се разбира, со здрава исхрана и физичка активност. Еве како да подготвите лек кој ќе ви помогне да оздравите, да ги убиете клетките на ракот и да ја намалите тежината:

Неопходни состојки

  • Корен куркума или куркума во прав
  • Корен од ѓумбир
  • 2 портокала
  • 1 лимон
  • 5 моркови
  • Лажица кокосово масло

Подготовка

Излупете го лимонот и портокалот, исчистете ги другите состојки и ставете ги сите во блендер. Пијте по чаша 2-3 пати на ден. Наталожените маснотии согоруваат брзо. Исто така, ќе ви помогне да го корегирате видот бидејќи содржи состојки полни со витамин А.

Повеќе во нашата рубрика Здрава храна. 

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...