Посно гравче тавче

1340
Booking.com INT

Подгответе традиционално гравче тавче на овој начин …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно 

  1. 500 гр грав
  2. 4-5 суви црвени пиперки
  3. 2 главици кромид
  4. 2 лажици сол
  5. 2 лажици мешан сув зачин
  6. 1-2 лажици суво нане
  7. 1-2 лажички мелена сува лута пиперка – буковец

Подготовка

– Во тенџере на рингла ставете го гравот, сувите пуперки и вода и сверете го на тивко. Оставете ги зрната грав малку потврди.

– На зејтин пропржете го ситно сецканиот кромид.

– Сварениот грав ставете го во земјана тава, додадете ги солта, мешаниот сув зачин, буковецот, нането и пропржениот кромид.

– Сипете и дел од водата во која го варевте гравот, колку да се покрие гравот во давата.

– Ставете да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени околу 40 минути.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...