Почина легендарниот музичар Чак Бери | Видео

630
Booking.com INT

Легендата на рокенролот Chuck Berry почина на возраст од 91 година, објави полицијата во Мисури. Брзата помош била повикана во саботата околу 12:40 часот по локално време од Buckner Road, St. Charles, но на легендарниот музичар му немало спас, пишува BBC.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Речиси седум децении долга кариера обележана со бројни хитови, меѓу кои се “Roll Over Beethoven”, “Johnny B. Goode”, “Sweet Little Sixteen” …

Chuck Berry доби награда Греми за животно дело и беше еден од првите луѓе примени во Rock & Roll Hall of Fame во 1986 година.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...