Почина сер Роџер Мур | “My name is Bond, James Bond” | Видео

1585

Британскиот актер сер Роџер Мур почина денеска на 89-годишна возраст, соопшти на Твитер неговото семејство.

Мур починал во Швајцарија каде живееше поголф временски период, како последица на „кусата и неуспешна битка со ракот“.

Според неговата последна желба, Мур ќе биде погребан приватно на грбиштата во Монако.

Роџер Мур во својата кариера оствари стотина филмски, телевизиски и театарски улоги.

Тој се прослави со улогата на детектив во серијата „Светецот“, а светска слава постигна толкувајќи го ликот на тајниот агент Џемс Бонд, со кодиранато име 007.

Мур настепи во дури седум филмови за Бонд, работени според романите на британскиот писател Јан Флеминг. Меѓу најпознатаите се „Октопуси“, „Живеј или умри“, „Шпионот што ме сакаше“ и „Мунрејкер“.

loading...