Природен лек за забоболка и инфекција на забите

1791

Забоболката обично се случува кога коренот на забот е иритиран. Најчестите причини за забоболка се инфекциите, распаѓање на забите, повредите или едноставно губење на забите. Болката, исто така, може да се случи откако забот е изваден. Иако никој не ужива во забоболката, добрата вест е дека болката и инфекцијата можат да се олеснат и да се решат по природен пат.

Ако причината за вашата забоболка е апсцес или некоја друга инфекција, комбинирајте ја употребата на:

1) Масло од оригано локално и внатрешно,

2) колоидно сребро локално, внатрешно и за испирање

3) топла солена вода за дополнително испирање

Масло од диво оригано

 • Земете неколку капки масло од оригано под јазикот. Држете неколку минути, а потоа исплакнете со изобилство на колоидно сребро, правејќи го тоа еднаш на секој час.
 • Плукнете го колоидното сребро, а потоа проголтајте дополнително уште колоидно сребро (до 250 мл вкупно во еден ден).
 • Нежнотријтемалкуколоидно среброво областана непцата околу забите.
 • По неколку минути, истријте го маслото од оригано во областа на непцата.
 • Помеѓу испирањето со колоидното сребро, исто така, направете испирање со прилично топла солена вода (по можност морска сол) и истријте повеќе масло од оригано на непцата.

%d0%be%d1%80%d0%b8%d0%b3%d0%b0%d0%bd%d0%be-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d0%bb%d0%beПовеќе природни лекови кои можат да ја ублажат и лекуваат забоболката

 • Земете корен од ѓумбир. Исечете парче од ѓумбир и отстранете ја кората. Ставете парче во устата на врвот на болниот заб и гризете. Болката би требало многу брзо да се смири. Чувајте го остатокот од ѓумбир во сад во фрижидер и заменете парче во устата повремено колку што е потребно.
 • Ублажете ја болката нa забот со етерично масло од каранфилче (Syzygium aromaticum). Ароматичната хемикалија во каранфилчето се нарекува еугенол и таа ја намалува болката и ги убива бактериите. За да го примените маслото, натопете го маслото на памук и го користете го за триење на и околу вашето воспалено непце и забите. Повторете ако е потребно. (Можете да го разгризате каранфилчето со предните заби и добиената мешавина да ја ставите на болниот заб, особено ако е шуплив.
 • Земете една лажичка масло од црн ким (Nigella sativa) и 1/2 чаша оцет и сварете ја смесата. Изладете, а потоа користете ја за измивање на устата за да се намали воспалението и инфекцијата. Плакнете ја устата на секои неколку часа додека болката  и/или отокот не исчезне.
 • За забен апсцес и инфекција, ставете две рамни лажички сол во чаша. Прелијте мала количина вода сол во чаша да се стопи, а потоа наполнете ја чашата со доволно ладна вода за да добиете топол раствор. Исплакнете ја устата полека и внимателно користејќи ја целата солена вода. Повторете ја постапката најмалку два пати на ден (колку што е можно почесто толку подобро). Ако не успее од прва, обидете се да ја зголемите количината на сол.
 • Користете ладни пакети или други ладни работи за ублажување на болката. Кога имате забоболка, притисокот на нешто студено на надворешната страна на лицето често може да обезбеди привремено олеснување, особено ако имате проблеми со спиењето. Ако немате ладни пакети, вие не мора да се грижите за мразот кој ќе се стопи во средината на ноќта – само дофатете нешто од својот фрижидер или замрзнувач. Можете да користите тегла од сенф, шише вода, што и да е соодветно. Ако земате нешто замрзнато, покријте со крпа или пешкир пред ставање на вашата кожа. Забелешка: Не ставајте замрзната храна, бидејќи со отопување ќе се расипе.
 • Додатоци кои можат да помогнат во чистењето на инфекцијата и да поттикнат брзо лекување вклучуваат екстракт на листот од маслина и бромелаин (состојка од ананас).

Забелешка: Ако забоболката се влошува или трае повеќе од неколку дена, посетете еден квалификуван стоматолог, по можност холистички.

loading...