РЕЦЕПТ | Еве како да ја излекувате тироидната жлезда на сосема природен начин …

1963
Booking.com INT

Ако се сомневате на проблеми со тироидната жлезда, потребно е да одите на лекар. Занемарувајќи ја таа ситуација, ќе се доведете во опасност.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Ако се придржувате до терапијата и здравата исхрана, лесно можете да го решите овој проблем. Тука, ќе ви дадеме некои совети во врска со исхраната со која би ѝ помогнале на својата тироидна жлезда и би ги излекувале одредените состојби.

Избегнувајте глутен, бидејќи глутенот ја влошува реакција на автоимуниот систем и се смета за еден од причините на тироидитис. Покрај тоа, не им се препорачува на луѓе кои имаат проблеми со дигестивниот систем, чувствителни црева или цисти на репродуктивните органи.

Користете масло од кокос, кое е едно од најздравите масла. Го зајакнува имунолошкиот систем и помага при болести на тироидната жлезда. Земајте барем една лажица дневно. Инаку, се препорачува храната да се подготвува со ова масло поради тоа што нема калории. Покрај тоа, ова масло го лечи ракот.

Јадете алги и други морски растенија, бидејќи се богати со јод и успешни се во лекување на болести на тироидната жлезда. Алгите се богати со витамини и минерали и лекуваат и други болести.

Јадете супа од коски (говедски и се варат неколку часа), една чинија на ден и ќе го подобрите имунолошкиот систем и работата на тироидната жлезда.

Витамини Д

Пијте многу витамини А, Д, К-2, бидејќи обично нивното отсуство е поврзано со проблемите на тироидната жлезда. Бидејќи, обично луѓето кои страдаат од овие проблеми се нервозни и имаат ненадејни промени на расположението, им се препорачува јога, медитација и практикување активности кои ги сакате и да бидете во опкружувањето на саканите лица.

РЕЦЕПТ

Луѓето кои имаат проблеми со тироидната жлезда знаат совршено што значи – постојан замор и апатија. Косата почнува да паѓа, болниот страда од депресивни состојби и се жали на дополнителни килограми. Овој домашен пијалак може да ви помогне да заборавите на сите овие непријатни нешта.

Еве што ви треба:

  • 20 ml сок од лимон
  • 100 гр брусница
  • 400 ml вода
  • 2 грама рендан ѓумбир
  • 5 гр цимет
  • 2 гр индиско оревче

Убаво измиената брусница и жумбирот ги ставаме во блендер. Потоа го додаваме сокот од лимон и една чаша вода. Додадете ги останатите состојки. Откако сето ова ќе се сомеле содржината истурете ја во чаша.

Првата чаша задолжително да се пие на празен стомак – пред појадок. Втората чаша се зема 15 минути пред ручек.

Најдоброто нешто е, што дури и не морате да го земате медицинскиот препарат секој ден.

Зимајте два пати неделно и вашиот статус на тироидната жлезда значително ќе се подобри. Среќно!

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...