Речиси 85% од жените се во право кога ќе се посомневаат дека нивниот партнер ги мами

7654
Booking.com INT

Дури 75 проценти од мажите кои добиле срцев удар во креветот биле со љубовница, а науката пресметала и најдобар одговор на прашањето “и колку ги имаше до сега?”

Bitcoin Exchange CEX.IO

Љубовната афера не мора да значи крај на вашиот брак, но може да биде многу штетна за животот. Американската асоцијација за проучување на болести на срцето открила дека речиси еден процент од луѓето кои починаа од ненадеен срцев удар го претрпеле за време на сексуалниот однос. Помеѓу 82 и 93 проценти од нив биле мажи, а 75 проценти срцето ги издаде во текот – на вонбрачниот секс.

Иако лекарите кои биле инволвирани во студијата не сакаат да плашат, можно е дека се исплаќа да се остане лојален. Друга британска студија покажа нешто што всушност одамна го знаеме – мажите се однесуваат подобро кога се во друштво на атрактивни жени. Според истражувачите, поголема е веројатноста дека и тие ќе се однесуваат несебично, на што ги мотивира желбата да ја освојат потенцијалната партнерка.

На кратко, однесувањето би можело да биде опашката на паунот кај мажите од човечкиот род, вели ко –авторот на студијата, доктор Венди Иредал. Интересно е дека не е потврден реципроцитетот, односно не може да се зборува за тоа дека и жените реагираат на ист начин на убав маж. Истражувањето покажало дека нема потреба да се лаже партнерот дека тој ви е прв.

Не затоа што тоа во 40-тите може да се чини глупаво, туку затоа што се чини дека се цени ако пред цврстата врска сте имале – јато бивши. Така барем, тврди Петер Тод, професор по информатика и когнитивните науки на Универзитетот во Индијана, кој вели дека идеален број на претходните партнери – е 12. Истражувањето кое го спроведе покажало дека 12 различни врски е оптимално, за да имате јасна слика за она што барате од партнерот и да ги разберете неговите стандарди поврзани со односот. Значи, почестете го со реченицата: “Душо, ти си ми тринаесетти.”

Жените ги дебели бракот, мажите разводот

Жените имаат склоност да се здебелат откако сериозно ќе стапат во врска, веројатно затоа што тие имаат помалку време, а додека мажите почесто се здебелуваат по разводот, покажало истражувањето објавено 2011 година. Се претпоставува дека тоа е така затоа што после разводот го губат уредниот живот.

Фејсбук е одговорен за една третина разводи

Фејсбук е одговорен за една третина разводи

• Заборавете на непомирливите разлики. Истражувањето спроведено 2011г. во Велика Британија покажало дека 33 проценти од барањата за развод го содржат зборот “Фејсбук”, што е значаен скок во споредба со 20 проценти од 2009 година. Што е причината? Несоодветните пораки на спротивниот пол.

Соживотот нè прави посреќни од бракот

• За оние кои живеат “во грев” стигна утеха – новите истражувања покажуваат дека долготрајниот соживот може да биде емотивно поисполнет од бракот. Истражувачите 2012 г. утврдиле дека разликите помеѓу вонбрачната и брачната врска престануваат веќе по медениот месец и дека вонбрачните партнери можат да доживеат повеќе среќа и благодарност.

Секс и љубов во бројки

• 74 проценти од мажите и 70 проценти жени многу повеќе уживаат во сексот откако ќе ги поминат 50-те години. Тогаш се самосвесни, знаат како да се препуштат и да уживаат и слободно да ги изразат своите желби.
• 46 проценти од жените на партнерот би му дале шанса да ја спасуваат врската после измамамата. Истото би го направиле 37 проценти од мажите.
• 58 проценти од луѓето се чувствуваат доволно сигурни со партнерот да ги споделат сексуалните фантазии. Но, за да го подобрите сексуалниот живот, неопходно е на партнерот да му се кажат желбите.
• 85 проценти од жените е во правото кога ќе се посомнева дека партнерот ги изневерува. Мажите се малку послаби во идентификување на лагите – неверството на жената интуитивно го насетува само 50 проценти од мажите.
• 68 проценти од мажите се убедени дека зад повикот на жената на кафе, всушност се крие покана за секс, покажало повеќегодишното истражување спроведено во Австралија.
• 48 проценти од жените признало дека барем еднаш во животот одглумиле оргазам. Причините се многубројни и различни, но најчесто станува збор за тоа дека не сакаат да го повредат партнерот.
• Жените се поподготвени да имаат секс кога се завршени домашните работи, а 84 проценти од жените со секс ги охрабрува мажите за чистење.

Колку почесто водите љубов, толку повеќе сакате секс

• Кога ќе дојде време за тоа, ставете ја врската на тест. Една неодамнешна студија на UCLA покажува дека, иако успешен, траен однос бара сериозна посветеност, а вистинскиот тест ќе поминете кога двајцата партнери мора да се жртвуваат за оној друг и мора да преземат активни чекори за тоа односот да се одржи без оглед на тоа колку и да ги чини тоа, односно колку тие треба да вложат.

Ако издржите заедно на подолг рок, тука се вестите за вас – двојките, кои се долго време заедно поинтензивно се сакаат отколку што можеби сме си помислиле. Овие откритија објавени во списанието Социјална психологија покажуваат дека 48 проценти од 274 тестирани оженети испитаници се изразиле дека тие се во “интензивна љубовна врска” со брачниот другар.

– Ние претпоставуваме дека интензивна љубов се јавува во раните фази на љубовната врска, но тоа драматично го намалува времето – вели Даниел O’Leary, директор за истражување. Сепак, иако ова чувство копнее кај паровите кои се венчани меѓу 10 и 20 години, повторно расте за оние кои се заедно 20 или повеќе години. Дека љубовта расте со поделба на обврските, жените знаат подобро од мажите. Така, 84 проценти признава дека сопругот го подмитиле со секс за да им помогне во домаќинските задолженија. Експертите, меѓутоа, се согласуваат дека сексуалното мито и не е страшно во врските, кои се вообичаено полни со љубов и доверба. Покрај тоа, бројни истражувања покажале дека жените се повеќе заинтересирани за секс кога куќата е чиста и така само таа информација би требало да биде доволна за да мажите се фатат за правосмукалка и да се зафатат со валканата работа. За интензивирање на врската, потребно е да се има простор и за себе.

Некои тој простор го добиваат така што се во креветот – сами. Така, 12 проценти од брачните двојки признава дека не ја дели спалната соба, освен ако не одлучат да се завлечат под чаршафите од романтични причини.

– Партнерите се одлучуваат на одвоени спални соби од различни причини. На некои им пречи грчењето, а на некои им треба многу простор. Без оглед на причината, за добро расположение (што значи и подобри односи) е потребен квалитетот на сонот – објаснува сексуалниот терапевт Јан Кернер. Откако добро ќе се наспијат и ќе ја исчистат куќата, паровите во просек имаат секс 103 пати во годината. На некои тоа можеби им изгледа премногу малку, на некои премногу и нема одговор на прашањето кој е идеален број на сексуалните односи за една година.

Но, ако сте незадоволни со количината на сексот во врската, послушајте го советот на сексолозите и сексајте се повеќе. Ако сакате 2014 година да ја збогатите со повеќе акција во спалната соба, сексајте се почесто, бидејќи колку почесто водите љубов со вашиот партнер, толку повеќе ќе имате потреба за тоа, објаснува сексолог Кернер.

Кучето може да биде причина поради која сте сами

• Кучето можеби е најдобар пријател, но можеби и причината заради која сте сами. Во истражувањето на крајот од 2011 година дури 28 проценти од самците рекле дека тие не би сакале да бидат во врска со сопственикот на кучето, а 25 проценти од нив не сакаат партнер со мачка. Најмалиот проблем? Хрчак.

Жените сексот го доживуваат како обврска

• Според резултатите од анкетата од 2011 година, дури 63 проценти од жените мислат дека сексот ги поврзува партнерите, но помалку од половината од нив се задоволни со својот сексуален живот. Експертите заклучија дека повеќето жени не го гледа сексуалното здравје како важно за нивната целокупна благосостојба.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...