Салата со јајца и леблебии

617
Booking.com INT

Ладна салата која може да биде комплетен оброк или идеален прилог со друго јадење …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно 

 • 50 гр леблебии, од конзерва
 • 3 јајца
 • 1 домат
 • 1 црвена пиперка
 • листови зелена салата
 • 50 гр мајонез
 • 100 мл павлака
 • 1 лажиче сенф

Подготовка

 • Леблебиите измијте ги, покиснете ги во вода и оставете ги да стојат во водата преку ноќ. Утредента ставете ги да се варат додека да омекнат.
 • Сварете ги јајцата, излупете ги и исечете ги на осмини.
 • Пиперката исечете ја на ленти, а доматот на тенки кришки.
 • Зелената салата исечете ја на ленти. Сите состојки ставете ги во еден сад и измешајте.
 • Во еден сад измешајте ги павлаката, мајонезот, сенфот и босилекот  и убаво измешајте. Со овој прелив прелијте ги преостанатите состојки.
 • Пред да ја послужите, изладете ја салатата.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...